• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Size En Yakın Geleneksel Tıp Merkezini Bulmak İçin
Forum Sayfamızı Ziyaret Ediniz veya Buraya Tıklayınız
  
 
REKLAM

deneme reklam

Hacamat Hakkında Bir Bilimsel Makale Özeti

Yazar

Müyesser Okumuş

Bilimsel Ekip

Müyesser Okumuş

Yayın Yılı

2016

Ülkesi

Türkiye/ Kırıkkale

Konu

Bu derleme kupa tedavisi tanımlamasını, tarihçesini, uygulama tekniklerini, mekanizmasını, uygulama bölgelerini ve yan etkilerini özetlemektedir.

Başlık

Kupa Tedavisi ve Hacamat & Cupping Therapy and Hijamah

Müyesser Okumuş

(Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı)

Tespitler

1-      Araştırmalara göre İngiltere’de halkın üçte birinde, Amerika’da ise yarıya yakınında tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulanmaktadır.

2-      Kupa tedavisinin uygulaması son zamanlarda Amerika, Almanya, Norveç, Danimarka, Suudi Arabistan, Mısır, Hindistan ve Çin gibi birçok ülkede artmıştır.

3-      Yakın zamanda Harvard Tıp Fakültesi’nde kronik şiddetli ağrıdan yakınan çocuklarda kupa ve akupunktur tedavisinin etkili olduğu rapor edilmiştir.

4-      Kore’de modern ve geleneksel tıp beraber devletin denetiminde birlikte yürütülmektedir.

5-      Kupa tedavisine ait en eski yazılı belge ise M.Ö. 3300 yılında antik Makedonya’daki uygulamaları anlatan “Ubi Plethore Ibi Evacua” adlı eserdir.

6-      Kore’de bilgisayar kullanan ve boyun ağrısı olan hastalarda uygulanan kupa tedavisinin ağrı ve fonksiyonel durumda düzelme yaptığı tespit edilmiştir.

7-      Hacamat ile migrene bağlı baş ağrılarında da %66 azalma tespit edilmiştir.

8-      Yapılan bir çalışmada dirençli bir sellülit hastasında, antibiyotiklere ek olarak Hacamat uygulanmış ve hastada dramatik şekilde düzelme gözlenmiştir.

9-      On birinci yüzyıl başlarından 13.yy’a kadar tıp fakültelerinde ders kitabı olarak okutulan İbn‐i Sina’nın El Kanun Fit’tıb kitabında da Hacamat ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

10-  Yapılan bir çalışmada kupa kanında bakılan oksidatif maddeler venöz kana göre daha yüksek bulunmuştur.

11-  Uygulanan alana negatif basınç oluşturmak için ateş veya manuel pompa kullanılmaktadır. Alevin kontrolsüz basınç oluşturarak fenestre kapiller zedelenmesine yol açacağı düşünülmektedir. Manual basınç sistemi vakumun şiddetinin kontrol edilebilir olması nedeniyle tercih edilen bir yöntemdir.

12-  Kupa tedavinin spinalkord ve serebral korteks düzeyinde endorfin ve enkefalin gibi opiyatların salınımını arttırarak ve ağrı transmisyonunu inhibe ederek analjezik etki gösterdiği rapor edilmiştir.

13-  Hacamat ile ilgili başka bir hipotez de akupunktur benzeri etki göstermesi; uygulandığı bölgede nörotransmitter, endojen opiyat benzeri maddelerin salınımının artması ve santral sinir sisteminde c‐fos proteinini aktive etmesidir.

14-  Hacamat uygulamasıyla globulin gibi büyük molekül ağırlıklı protein, antikor, sitokin reseptörleri ve RF, trigliserit, kolesterol ve LDL gibi hidrofobik maddelerin, ferritin ve ürik asit atılımı kolaylaşmaktadır.

15-  Nitrik oksidin (NO) yara iyileşmesindeki önemi bilinmektedir. Diyabet hastalarında azalan NO seviyesinin Hacamat ile arttırabileceği belirtilmektedir.

 

Derleyen: Bayram AYDIN

 

  
1504 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın