• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Size En Yakın Geleneksel Tıp Merkezini Bulmak İçin
Forum Sayfamızı Ziyaret Ediniz veya Buraya Tıklayınız
  
 
REKLAM

deneme reklam

Hacamat Nedir ?

HACAMAT NEDİR ?

      Vücudumuz; Karaciğer, böbrek,dalak, akciğer, lenf sistemi vasıtasıyla temizleyemediği toksinleri,ağır metalleri vb atıkları. bağ dokusunda biriktirir. Hacamat bağ dokusunda birikmiş bu atıkların vakumlanıp sonrasında intradermal çizikler vasıtası ile temizleme sanatıdır.[1]

      Tıbbi Hacamat Tedavisi, tüm vücudu yüzeysel cilt tabakasını kullanarak, hastalık yapan ve damar tıkayan sebeplerden arındırıp temizlemektir. Bunun yöntemi cam kupa ve ateşle deri yüzeyinde negatif basınç oluşturup, toksik kanı pıhtı ve telve halinde kılcal damardan dışarı almaktır.[2]

      Günümüzde teknoloji ve bilimin baş döndürücü ilerlemesi ile gün geçmiyor ki Cenab-ı Hakkın Hilkat mucizelerinden biri keşfedilmesin. Özellikle kök hücre alanında yapılan çalışmalar çok önemlidir. Son çalışmalarda saç köklerinde bulunan ve BMP ismi verilen bir büyüme faktörünü ayırabildiklerini, bu sayede yara tedavisinde çok daha hızlı iyileşme üzerine çalışmalar yayınlandı.[3]

      Hacamat özellikle rahatsızlık hissedilen noktaya uygun olan en yakın yere yapılır. Hacamatın hem kanı çekmesi ve küçük kesilerle sanal bir yaralanma alarmı vererek fıtratta tedavi ve tamir ile vazifeli sistemi harekete geçirip rahatsızlığın tedavisine yardımcı olması mantıktan uzak görünmüyor. 

      Günümüz fenninin ortaya koyduğu bu açıklamalardan çok önce Peygamberimiz (s.a.v.) gayet net bir şekilde konuyu açıklamıştır. Misal olarak birkaç Hadis-i Şerifi zikredelim. Nafî (r.a.)’den rivâyetle İbn Ömer (r.a.) şöyle dedi: Ben Resûlullâh (s.a.v.)’den şöyle dediğini işittim. “Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak, aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü artırır. Hafız olanın da hıfzetmek kabileyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allâh’ın ismini zikrederek perşembe günü hacamat olsun.” (İbn Mâce, Kitâbu’t-Tıb, 22)

      Nebî (s.a.v.): “Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır.” buyurmuştur.(Bağdadî)

      Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Üç şeyde şifâ vardır. Bal şerbeti içmekte, hacamat şişesi takmakta (kan aldırmakta), kızgın demirle dağlama yapmakta, fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.”(Buhârî, Müslim)

   
  

Bayram AYDIN
 Sağlık Memuru

                                                                                         [1] Süleyman GÖK “Hacamat” kitabı.

[2] Dr Turanşah Tümer

[3]  Hair Cells Could Heal Skin Sans Scars “https://www.scientificamerican.com/article/writing-can-help-injuries-heal-faster/”